Preskocit navigáciu

Spoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej Mare


Spoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej Mare V prvý augustový týždeň sa v priestore Liptovskej Mary uskutočnilo inštrukčno- metodické zamestnanie pre inštruktorov výcviku policajných zložiek, ktorí zodpovedajú za lanovú a výsadkovú prípravu. Riadiaci zamestnania podplukovník Marián Pogány z odboru výcviku Prezídia Policajného zboru vysvetľuje, že na zamestnaní sa stretli zástupcovia všetkých pohotovostných útvarov PZ SR, hasiči, útvar osobitného určenia, horská služba, poriečne oddelenie a zástupcovia Vojenskej polície.
„Sme radi, že aj takýmto spôsobom môžeme rozvíjať spoluprácu so všetkými špecifickými zložkami na Slovensku. Veď sme na jednej lodi, musíme vedieť lepšie spolupracovať v rámci domáceho krízového manažmentu, odovzdať si navzájom skúsenosti. Vojenskí policajti ich majú množstvo napríklad aj zo svojho pôsobenia v operácii SOPHIA v Stredozemnom mori,“ hovorí podplukovník Pogány. Kapitán Martin Urban z Vojenskej polície takúto spoluprácu považuje za veľmi prospešnú. Okrem iného aj preto, aby jednotlivé zložky zbytočne neopakovali chyby, ktorých sa dopustili ich kolegovia, ale sa z nich poučili. Výcvik v priestoroch neďaleko vodnej nádrže a nad ňou bol okrem iného zameraný na výcvik prác vo výškach a nad voľnou hladinou. Často pôsobili zmiešané tímy, v ktorých boli vojenskí policajti a príslušníci MV SR. Išlo o prácu jednotlivca v podvese vrtuľníka, uviazanie do zlaňovacieho kľúča a istenie, prácu v podvese, záchranu zraneného a prevoz v podvese vrtuľníka a nakoniec o záchranné práce na vodnej hladine za spoluúčasti hliadok na motorovom člne. Využívali sa vrtuľníky ministerstva vnútra Bell 429 a Mi-171.
Podľa kapitána Urbana sa pri zlaňovaní využívali rôzne typy lán. Pri nižších výškach to bolo tzv. hrubé lano a pri vyšších tenké lano. Takéto lano sa využíva pri zlanení z väčších výšok, policajti majú tenké lano na sebe (zhruba 30 metrov lana). Ďalším spôsobom je lano ukotvené vo vrtuľníku, môže mať dĺžku aj 50 – 80 metrov. To je ale pomalší spôsob zlanenia. Naopak najrýchlejší spôsob je rýchle lano Fast rope a vtedy je výsadok z vrtuľníka von doslova za pár sekúnd. Prospešnosť spoločného výcviku s príslušníkmi policajných zložiek MV SR si pochvaľovali aj vojenskí policajti nadrotmajster Štefan Tršo či rotný Jozef Jurík, ktorí majú skúsenosti z pôsobenia v operácii SOPHIA. Priznali, že im pomohol v príprave na ďalšie možné prípadné vyslanie do operácii v Stredozemnom mori, kde si vojenskí policajti, príslušníci oddelenia krízového manažmentu Odboru krízového manažmentu, výcviku a kynológie Vlkanová-Hronsek získali pri svojom pôsobení z paluby nemeckej lode veľmi dobré meno.

Spoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej MareSpoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej Mare

Autor: MO SR Jozef ŽIAK , Foto: MO SR Jozef ŽIAK - Dátum: 06.08.2020
Čítanosť: 1166
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share